Sziasztok!
Kovács Lilian szobrászművész vagyok. Üdvözöllek titeket a szobrászműhelyemben, a Lilians Atelierben.
A blogbejegyzéseimben végigkövethetitek, hogyan készül el egy kerámiaszobor. Első bejegyzésemet bemutatkozásnak szánom.
Kiskorom óta a művészet az életem része volt, mivel a szüleim is művészek. Számos művészeti ágban kipróbáltam magam, mielőtt a szobrászatot választottam magamnak. 2007-ben végeztem a PTE-MK szobrász szakán. Alkalmam volt az egyetemen is széles körben kipróbálni magam, az egyetem majdnem minden szobrászati anyaggal megismertette a hallgatóit (a fafaragást kivéve). A klasszikus szobrászati gyakorlat mellett lehetőség volt követ faragni, gipszszobrot, betonszobrot, bronzszobrot önteni, fémet hegeszteni, és kerámiázni. Harmadévesen próbáltam ki először a kerámia szobor mintázását.
Így kezdtem el a szobrászatnak egy furcsa határfelületével foglalkozni, a kerámiaszobrászattal. Annak idején az alapvető célom három művészeti ág összekapcsolása lett volna: a land art, a keramikus művészet és a szobrászat. Ezért az egyeti éveim végére a nagyméretű kerámiaszobrászat felé fordult az érdeklődésem. Diplomázás után pár évvel Németországba költöztem. Itt 6. éve van saját műhelyem, és elmondhatom, hogy körülbelül 18 éve szobrászkodom.
Mikor megnyitottam a műhelyemet, az első két évben felnőtteknek tartottam szobrászkurzusokat, olyanoknak, akik hobbi szinten szerettek volna a kerámiaszobrászattal foglalkozni. Így számos tapasztalatot szereztem arról, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézniük azoknak, akik most fognak bele a szoborkészítébe.
Bár kurzusokat nem tartok már, továbbra is szeretném támogatni az embereket abban, hogy önkifejezésüket minél jobban megvalósíthassák.
Szeretnék a blogomban a leggyakoribb kérdéseitekre válaszolni a szakmámmal kapcsolatban, és segíteni titeket abban, hogy ti is örömöt és fejlődést találjatok az agyagszobrok készítésében.
Legelső kérdés, amit általában megkérdeznek tőlem, hogy:
Mi a különbség a keramikus és a kerámiaszobrász között?
Először szeretném némiképp az alapfogalmakat tisztázni a kerámiaszobrászattal kapcsolatban. Egy szobrász számára a forma és a tér kapcsolata az elsődleges, a keramikusok azonban inkább a mázak, és az ismételhető formák egyedi hatásaival foglalkoznak. Az eszközeink és az anyagaink hasonlóak, de mégsem teljesen egyformák. A keramikusokat is két csoportra lehet osztani. Vannak akik fazekasagyaggal dolgoznak, és vannak, akik inkább porcelánnal. A fazekasok általában korongoznak, a porcelánkészítők pedig gipszformákat esztergálnak maguknak, és abban öntik ki a tárgyaikat. Mi szobrászok bármelyik keramikus technikát, amit megemlítettem, megtanulhatjuk, de a legtöbbször egyik technikát sem alkalmazzuk.
A hozzám hasonló nagyméretű kerámiaszobrokat építő szobrászok üregesen, direktfelrakásos technikával készítik el a szobraikat. Én a sajátomat fecskefészek technikának hívom, ennek az oka az építés folyamatában rejlik. Kicsi a tenyerem, és gyenge a csuklóm, ezért sok kicsi agyagdarabot gyúrok egy nagy formává, ettől eleinte úgy néz ki a szobor felülete, mint egy fecskefészek.
Szeretném, ha tudnátok, bármit is mondd a környezetetek arról, hogy képesek vagytok-e szobrot készíteni, ne hallgassatok senkire. Ha ti magatok úgy érzitek, képesek vagytok rá, akkor azok lesztek.
Szóval, csak hajrá! Kezdjetek neki!
A további videóimban minden fontos információt meg fogtok kapni arról, hogy én hogyan készítek el egy szobrot.
Jó nézelődést, és alkotást kívánok keked!