Lilians Atelier

Lilians Atelier

8. Hogyan készíts kerámiaszobrot?- mintázás után szárítás

2020. április 14. - Lilian Kovács

003_3.jpg 

Mit tegyünk, ha befejeztük a szobrunkat?

 

Mindenképp ellenőriznünk kell a szobron, hogy ha mindenhol (alulról is) zárt a formánk, akkor legyen rajta egy kicsi nyílás, ahol a szobor belsejéből a gázok és a vízgőz égetéskor eltávozhat. Így elkerülhetjük, hogy a belső feszültség szétrobbantsa a szobrot. Ne gondoljunk nagy dologra, egy apró szögnyi luk is elég, amit bárhova elrejthetünk. Ha már kiszáradt a szobor és akkor jöttök rá, hogy elfelejtettetek rá nyílást fúrni, ne essetek kétségbe. Fogjátok a fúrótokat, és egy kicsi fúrószállal lassan, kis fokozaton fúrjatok lukat vele a szoborba.

Ha befejeztük a szobrunkat, jöhet a szárítás. Erre sokaknak különböző módszereik vannak, de én most csak az enyémet mondom el. Szerintem 50 centi feletti szobornál a legjobb, ha az első hetet egy nagyon laza fóliasátor alatt tölti a szobor, aztán pedig újságpapír sátor alatt van még körülbelül 2-3 hétig. Ekkor tud a szobor úgy kiszáradni, hogy nem szárad ki hirtelen a felszíne, miközben a mélyebb rétegekben még nedves marad. Ha hirtelen kiszárad a szobor felszíne, akkor az a réteg elzárja az utat, és a mélyebb rétegekben megreked a víz. Ilyenkor a szobor száraznak tűnik, mégis fel fog robbanni a kemencében. Ha vannak egy nagy szobron kicsi, kiálló részek, akkor azokat a kis részeket az első 1-2 hétben érdemes még külön betakarni, csak akkor fognak egyszerre száradni a nagyobb felületekkel.

 

Honnan tudom, hogy valóban kiszáradt-e a szobor?

 

Ha követem a 3-4 hetes sátras szárítási metódust, akkor utána már levehetem a szoborról a sátrat. Ekkor tapintással figyelgetem, teljesen kiszáradt-e. Ehhez rutin is kell, hogy érezzem, hideg marad-e még a tenyerem alatt, ha ráteszem a kezem, vagy hamar átmelegszik-e. Általában akkor jó, ha hamar átmelegszik a tenyerem alatt, de a másik, kissé fura ám biztos módszer az, ha a nedves ujjammal megbököm egy helyen. Ha a vízcsepp, ami az ujjamról beszívódik a szoborba gyorsan felszárad, akkor a szobor égetésre kész. Ha 10-ig számolok, és csak a 10 vége felé tűnik el a vízcsepp, akkor még nem elég száraz. 

Átlagosan elmondható, hogy egy 20-30 centis, fél centiméter falvastagságú szobornál elég 2 hét száradás, ha nyári száraz idő van. Vagy ha radiátor felett szárítom úgy, hogy alulról kapja a meleget, és a szobor alja nyitott. Nagy szobroknál a sátormentes szárítási idő még 2-3-4 hét. Vannak ugynevezett szárító gépek, amik fel tudják gyorsítani a folyamatot, de az a tapasztalatom, hogy a gyorsszárításnál nagyobb a rizikó arra, hogy repedés keletkezik zsugorodás közben mondjuk ott, ahol nem dolgoztunk elég precízen és valamiféle hibát közettünk el mintázás közben, vagy ott, ahol a kis részek találkoznak a nagyobb részekkel a szobron. Általában ha megrendelésre vállalok munkát, és nem magamnak dolgozom, akkor eleve az elkészítési időn felül még 2 hónap száradási időt számolok a szobornak, de ha csak magamnak készítettem szobrot, amit később mondjuk nemzetközi kiállításokra szánok, akkor gyakran hagyom 3-4 hónapig is állni kiégetés előtt. Természetesen csak száraz, egésszéges falú, jól szellőztethető teremben.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://liliansatelier.blog.hu/api/trackback/id/tr7915612766

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása